Hala widowiskowo-sportowa w Gliwicach

Najnowocześniejszy tego typu obiekt w południowo-zachodniej części Polski, pomieści 15 000 widzów.
W skład hali widowiskowo-sportowej wchodzą: hala główna, hala treningowa, budynek fitness, zewnętrzny garaż wielopoziomowy. Projekt obejmuje również estakadę drogi pożarowej, obiekty małej architektury oraz zagospodarowanie terenu.

Projekt hali, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i przestrzennym, nawiązuje do współczesnych tendencji w kształtowaniu obiektu sportowo-widowiskowego. Nad całością dominuje założony na planie okręgu budynek hali głównej. Ogólny plan budynku i jego forma są efektem optymalizacji układu widowni i systemu komunikacji wokół niej. Zewnętrzny obrys trybun wynika z chęci uzyskania jak największej liczby miejsc w strefach o najlepszych warunkach widoczności. Wprowadzono najkorzystniejszy, sprawdzony, krzywoliniowy rzut widowni. Ten zabieg kierunkuje uwagę widza na centrum wydarzeń.
Do hali głównej przylega zespół hali treningowej i budynek fitness. Główne wejścia do budynku znajdują się na poziomie +5,85 m w stosunku do istniejącego poziomu placu przed obiektem. Przed wejściem zaprojektowano plac rozłożony na czterech tarasach, połączonych schodami i rampami. Od strony ul. Akademickiej przewidziano ozdobny zieleniec ze ścieżkami i schodami prowadzącymi na koronę placu. Od strony ul. Kujawskiej znajduje się otwarty garaż dwupoziomowy, którego górna płyta stanowi plac przeznaczony do organizowania imprez, wystaw zewnętrznych towarzyszących imprezom głównym odbywającym się w hali.

Dzięki przyjętym rozwiązaniom w hali można będzie przeprowadzać zawody sportowe m.in. w hokeju, lekkoatletyce, tenisie, siatkówce, koszykówce, piłce ręcznej, halowej piłce nożnej, boksie, zgodnie z wymaganiami odpowiednich międzynarodowych związków i federacji sportowych, dla imprez o randze międzynarodowej. Hala jest również przystosowana funkcjonalnie i użytkowo do imprez wystawienniczych i targowych, wszelkiego rodzaju wydarzeń estradowych, takich jak: koncerty, projekcje filmowe, konkursy tańca, masowe imprezy taneczne, imprezy społeczno-polityczne oraz ogólnodostępna – komercyjna rekreacja sportowa.

Na budowę Hali widowiskowo-sportowej w Gliwicach Górażdże dostarczyły 40 000 m3 betonu.


 

Dane o projekcie

  • Miasto Gliwice

    Właściciel

  • konsorcjum firm: Perbo-Projekt Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i Modern Construction Systems Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu

    Architect

  • MIRBUD SA ze Skierniewic

    Contractor

  • 2017

    Completion

Położenie

Akademicka
Gliwice (Polska)

Hala WIdowiskowo-Sportowa w Gliwicach .

Hala Widowiskowo-Sportowa w Gliwicach /2.

Hala Widowiskowo-Sportowa w Gliwicach/3.