Aktywni w Regionie dla seniorów, kultury i sportu
W ramach Programu Grantowego 2014 do Fundacji GÓRAŻDŻE - Aktywni w Regionie wpłynęło 137 wniosków. Spośród nich 37 projektów uzyskało wsparcie o łącznej wartości ponad 350 tys. złotych. Najwięcej grantów przyznano w obszarze kultury i ochrony zabytków oraz sportu. Znaczące wsparcie Fundacja przeznaczy też na działania związane z aktywizacją seniorów.
Aktywizacja osób starszych na obszarach wiejskich województwa opolskiego to wiodący obszar tegorocznej działalności Fundacji GÓRAŻDŻE - Aktywni w Regionie. W ramach programu grantowego 2014 udzielono wsparcia kilku gminom i organizacjom pozarządowym realizującym projekty na rzecz seniorów. Dofinansowanie otrzymała m.in. gmina Prószków oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Wójcice, które z grantów przyznanych przez Fundację sfinansują zakup siłowni zewnętrznych przeznaczonych dla osób starszych. Wsparcie w tym obszarze otrzyma też Opolskie Forum Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Rady Seniorów organizowane przez Uniwersytet Opolski oraz Stowarzyszenie z Prudnika działające na rzecz aktywizacji seniorów.
Jednak najważniejszym projektem w tym obszarze będzie własna inicjatywa Fundacji organizowana pod hasłem „Pokolenie Plus”. 3-miesięczny program rozpocznie się na początku sierpnia tego roku i będzie adresowany do osób powyżej 60 roku życia, zamieszkujących 10 miejscowości sąsiadujących z zakładami Grupy Górażdże na terenie powiatu krapkowickiego i nyskiego. Zakres projektu obejmuje realizację działań sprzyjających poprawie jakości życia osób starszych poprzez m.in. wspieranie i upowszechnianie aktywności fizycznej, promocję i ochronę zdrowia, organizację warsztatów artystycznych oraz zajęć z obsługi komputerów. Fundacja planuje też spotkania z prawnikami, podczas których będzie można skorzystać z bezpłatnych porad prawnych np. w zakresie prawa spadkowego, jak również spotkania z przedstawicielami Policji na temat prewencji w zakresie przestępczości wobec osób starszych.
- Nasz program jest efektem licznych spotkań i dyskusji, jakie prowadziliśmy z przedstawicielami mieszkańców sołectw objętych akcją. Mamy nadzieję, że nasze propozycje i tematyka zajęć spełnią oczekiwania uczestników oraz zainspirują lokalne społeczności do ich kontynuacji, również po zakończeniu naszego projektu - mówi Urszula Proszowska, prezes Zarządu Fundacji GÓRAŻDŻE – Aktywni w Regionie .
W trosce o kulturę i zabytki lokalnej architektury
W obszarze kultury największy grant otrzymało Stowarzyszenie „Opolskie Lamy” na organizację 12. edycji Festiwalu Filmowego „Opolskie Lamy”. Fundacja GÓRAŻDŻE- Aktywni w Regionie już po raz trzeci wsparła finansowo to jedno z najważniejszych w regionie wydarzeń artystycznych.
Z pomocy finansowej Fundacji skorzysta też Gminne Centrum Kultury w Gogolinie, które w tym roku otrzymało dotację na organizację koncertów fortepianowych. Na wsparcie Fundacji mogą liczyć też inne uznane przedsięwzięcia artystyczne, takie jak 23 Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny DRUM FEST 2014.
Tegoroczne działania Aktywnych w Regionie koncentrują się również na ochronie zbytków lokalnej architektury. Znaczące dofinansowanie przyznano m.in. na renowację barokowego klasztoru Św. Franciszka z Asyżu w Głogówku oraz zabytkowych organów w kościele w Gogolinie. Uznanie Fundacji uzyskał też projekt Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach „Opolskie ogrody. Tradycja i współczesność”. Projekt z zakresu architektury krajobrazu obejmuje publikację i promocję zagadnień związanych z opolską tradycją zakładania terenów zielonych w najbliższym sąsiedztwie budynków mieszkalnych, zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym.
Aktywni w Regionie dla Sportu i kultury fizycznej
W obszarze sportu dofinansowanie otrzymało 10 klubów i instytucji sportowych. Największą dotację przyznano Stowarzyszeniu Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy im „ z Lewina Brzeskiego. Grant zostanie przeznaczony na organizację tegorocznych Międzynarodowych Zawodów Osób Niepełnosprawnych. Dzięki dużemu grantowi, który trafił do Klubu Środowiskowego Judo AZS Opole, wsparcie otrzyma grupa utalentowanych zawodników. Przyznane środki pozwolą młodym zawodnikom na udział w międzynarodowych obozach sportowych. Aktywni w Regionie wsparli również organizację III Międzynarodowego Turnieju Zapaśniczego im. Henryka Wołoszyna oraz kilka projektów dotyczących piłki nożnej (organizacja szkoleń sportowych dla dzieci i młodzieży).