Nowy terminal na lotnisku Kraków-Balice

To jedna z najważniejszych inwestycji związanych z rozbudową lotniska, dzięki której jego przepustowość wzrosła do 8 mln pasażerów rocznie. W pierwszym etapie inwestycji wybudowano nową część terminala pasażerskiego o pow. 33 tys. m kw. Zlokalizowano tam część przylotową z trzema tzw. karuzelami bagażowymi, poczekalnię dla oczekujących na pasażerów, a także 11 poczekalni odlotowych ze sklepami i restauracjami. W budynku uruchomiono też rękawy umożliwiające bezpośrednie wsiadanie do samolotów.

Drugi etap inwestycji zakończony w 2016 roku obejmował wybudowanie fragmentu budynku łączącego stary i nowy obiekt oraz przebudowę dawnej hali odbioru bagażu. Powstały tam nowe stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, zlokalizowane bliżej punktów kontroli bezpieczeństwa. Poszerzono również ofertę lotniska o kolejne sklepy, punkty gastronomiczne i usługowe. Oprócz budynku, prace prowadzone były również na zewnątrz obiektu. Przebudowany został wewnętrzny układ komunikacyjny, przez co poprawiono komfort poruszania się pasażerów pomiędzy obiektami infrastruktury lotniskowej. Łatwiejszy jest dojazd do terminala jak i wyjazd.

Trzeci i ostatni etap inwestycji obejmował modernizację hali odpraw w starym budynku terminalu. Powstały tu kolejne stanowiska odprawy biletowo-bagażowej (18 stanowisk), pięć przestronnych poczekalni odlotowych oraz nowoczesny terminal VIP. Powiększyła się również strefa handlowa lotniska – powstały nowe punkty komercyjne i usługowe.
Koszty budowy terminalu (wraz z systemem transportu i kontroli bagażu oraz urządzeniami do kontroli bezpieczeństwa) to kwota rzędu 415 mln zł brutto. Inwestycje zostały sfinansowane ze środków własnych spółki, obligacji a także funduszy unijnych. Oddawany do użytku obiekt jest cztery razy większy niż przed rozbudową.

Na budowę nowego terminalu Górażdże dostarczyły 10 000 m3 betonu.


 

Nowy terminal na lotnisku Kraków-Balice

 • Port lotniczy Kraków-Balice

  Właściciel

 • „Apa Czech Duliński Wróbel Agencja Projektowa Architektura”

  Architect

 • Astaldi SpA

  Contractor

 • 2016

  Completion

Położenie

ul. kapitana Mieczysława Medweckiego 1
32-083 Balice (Polska)

Balice 2 .

Balice (3).

Balice (4).

Balice (5).