Nowa Rotunda w Warszawie

Trwa rewitalizacja warszawskiej Rotundy, jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w Warszawie, zlokalizowanego przy skrzyżowaniu ulic  Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich.  Z powodu upływu czasu stan techniczny ponad 50-letniej Rotundy pozostawiał wiele do życzenia, dlatego właściciel budynku czyli bank PKO BP podjął dezycję o jego wyburzeniu i postawieniu w tym samym miejscu nowego obiektu. 

Projekt Nowej Rotundy powstał w wyniku konsultacji społecznych, które rozpoczęły się już w 2013 roku. Z 200 zgłoszonych propozycji zaakceptowano projekt przygotowany przez firmę Gowin&Siuta z Krakowa. Projektanci starali się odpowiedzieć na oczekiwania społeczne  i przywrócić budynkowi jego pierwotny charakter, jego lekkość, dostępność i otwartość. Podstawowym założeniem było zachowania gabarytów i charakteru budynku w stanie niezmienionym, tak, żeby nowo powstały obiekt nie odbiegał od tego, który mocno już zakorzenił się w świadomości warszawiaków.  

Nowa Rotunda ma być nie tylko siedzibą banku (ten zajmie piwnicę i parter), ale również kawiarnią i miejscem spotkań dla mieszkańców miasta. Zgodnie z założeniem, bank oddaje 1/3 swojej powierzchni, czyli ok.  500 metrów kwadratowych, na cele publiczne, niezwiązane ze swoimi standardowymi usługami. Na pierwszym piętrze powstanie tzw. Salon Miejski, gdzie będą realizowane pomysły zgłaszane przez mieszkańców, w tym m.in. multimedialny punkt informacji o wydarzeniach kulturalnych, miejsce odpoczynku i spotkań, galeria sztuki i kawiarnia, w której mogłyby się nawet odbywać kameralne koncerty. Natomiast wszystkie funkcje bankowe znajdą się na parterze i poziomie -1. Te przestrzenie również mają być nowoczesne i funkcjonalne.

Na budowę Nowej Rotundy w Warszawie Górażdze dostarczyły  2. 000 m3 betonu.

Położenie

ul.Marszałkowska 100/102
00-001 Warszawa (Polska)

Budowa Nowej Rotundy w Warszawie (1).

Nowa Rotunda w Warszawie.

Budowa Nowej Rotundy w Warszawie (2).